Şubat 4, 2022

REWŞAN'IN DERLEDİĞİ YENİ ESER KAVIR, ŞİMDİ TÜM DİJİTAL PLATFORMLARDA! KAÇ YAŞINDA OLDUĞUNU BİLMEDİĞİMİZ BU EĞLENCELİ ESER DİLLERDEN DÜŞMEYECEK GİBİ.

Rewşan'ın derlediği Kavir eseri 4 Mart 2022 Cuma günü tüm dijital platformlarda yerini aldı. Rewşan bu eseri Iğdır'da yaşayan Dengbêj Bekir Akkuş'tan derledi. 'Kavir' kelimesi 2 yaşındaki kuzu anlamına gelir. (Kürtçe'nin Kurmanci lehçesi) Şarkıda bir çobandan bahsedilmekte. Kavirlarını otlatan çobanın aklı-fikri köyün kızlarında, onlarla cilveleşmekte. Tam bu esnada gelen bir kurt, çobanın 101 koyununu tarumar eder. Çoban feryat figan köye gelir ve hikayesini köylülere anlatır. Hane başına kendisine birer kavir verilmelerini ister, çünkü bekar olduğunu, kavirları alıp satacağını, böylece evlenebileceğini söyler.

Bu şarkı farklı yörelerde de söylenegelmiş, Rewşan'ın derlediği versiyon ise Iğdır yöresinden. Eser geleneksel bir metin, ait olduğu yörenin günlük yaşantısına ait çok fazla kelime mevcut, bu da çeviriyi pek de olanaklı kılmıyor.

Music & Lyrics: Kurdish Traditional / Serhed, Kaynak Kişi: Dengbêj Bekir Akkuş, Collected by: Rewşan, Arrangement: Hakan Gürbüz, Mix & Matering: Evren Arkman, Photographer: Serdar Tanyeli, Producer : Rewşan, Bass Guitar : Hakan Gürbüz, Midi Key: Hakan Gürbüz, Drums: Erkal Öztürk, Guitar: İpek Ektaş, Keyboard : Adem Gülşen, Clarinet : Sedat Gülcü, Violin : Metehan Dada, Percusion : Ali Emre Algır, Studio: Harem's Sound, RH Pozitif, Art Design: Rewşan, Jewelry: Zeworks

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram