Eylül 9, 2022

REWŞAN'IN DERLEDİĞİ İKİDİLLİ YEPYENİ BİR ESER: DÎLO MALÊ MIN DÎLO

Rewşan'nın yeni single çalışması “Dîlo Malê Min Dîlo”, 9 Eylül 2022 Cuma günü saat 00:00'da tüm dijital platformlarda yayınlandı.

Sanatçı; şarkıyı 2014 yılında kültürel bellek üzerine yaptığı araştırmalar kapsamında Doğu Beyazıt'tan derledi. Şarkının yaşı bilinmemekle beraber, Mezopotamya'nın gezgin bir tüccarı vasıtasıyla Çaldıran'a yolculuk ettiği bilinmekte. Köyde bir düğün vardır ve bu gezgin tüccar da o gece köye misafirdir. Sözlü geleneğin güçlü olduğu Serhat Bölgesinde düğünler karşılıklı atışmalar; şarkılar, klamlar eşliğinde kutlanmakta ve herkes şarkılara eşlik etmektedir. Köylü tüccardan da bir şarkı söylenmesini istediğinde, o da "Dîlo Malê Min Dîlo"yu söyler. Köylü şarkıyı sevince ezberleyen birkaç kişiden biridir kaynak kişi (Ahmet Çelik, 90 yaş). Şarkı yıllarca bu köydeki hafızada kalır, duyulmaz, kayda alınmaz.

Kürtçe başlayıp nakaratta Arapça sözcüklerin de yer aldığı son derece keyifli bir şarkı. "Dîlo Malê Min Dîlo" (Yuvam Gönlümdür) bize o hasret kaldığımız uçsuz bucaksız gönül hazinelerinin kapılarını aralamakta. "Gönül"den bahsetmesi ise acaba iki dilin tek kalptte attığı bir aşkın tasviri olabilir mi? Bunu şimdilik bilmemiz pek mümkün değil ama hayal etmemiz bile bize bu şarkıyı daha da sevdirecek gibi. Rewşan'ın uzun süredir dinleyicisi ile buluşturmayı hayal ettiği şarkı "Dîlo Malê Min Dîlo";  şimdi artık hepimizin belleğinde yer almaya aday.

Aranje koltuğunda Progressive Folk tarzında yaptığı düzenlemelerle beğeni toplayan Hakan Gürbüz'ün yer aldığı şarkının akustic/elektrik gitarlarını usta müzisyen Cenk Erdoğan çaldı. Davulları Ediz Hafızoğlu, yaylıları ise İstanbul Strings grubu tarafından icra edildi. Mix-mastering Evren Arkman tarafından yapıldı. Tasarımını Melek Boçoğlu'nun yaptığı eserin kapağı, GMK 42. Grafik Tasarım Sergisinde Türkiye'nin en iyi tasarımları arasında sergilendi. Şarkının klibinin yönetmen koltuğunda ise Kadir Yücel var.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram